معاون غذا و داروی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی از عوارض مشابه داروی جدید تالاسمی تولید ایران با دیگر داروها خبر داد.


"رسول دیناروند" روز پنجشنبه در حاشیه سمینار علمی در بیمارستان میلاد برای معرفی داروی جدید "دفراسیروكس" با نام اختصاصی "اسورال"، گفت:


داروهای آهن چه در نوع مشابه (دفراسیروكس تولید شده در نوارتیس سوییس) و چه در نوع تزریقی مانند دسفرال عوارض مشابه دارند.

وی در ادامه، فرآیند دریافت داروی دسفرال را بسیار عذاب‌آور توصیف كرد و گفت: در روش تزریقی، بیمار دارو را زیرجلدی دریافت می‌كند و فرآیند تزریق همراه با درد ساعت‌ها طول می‌كشد.

دیناروند با اشاره به اینكه بیشتر افرادی كه دچار بیماری تالاسمی می‌شوند و باید این تزریق دردناك را تحمل كنند، كودكان هستند، گفت: درد ناشی از تزریق و طولانی بودن مدت زمان آن، عاملی است كه سبب می‌شود، بیماران دارو را به مقدار مورد نیاز مصرف نكنند.

به‌گفته وی، با تولید نوع خوراكی این دارو در كشور، بسیاری از مشكلات بیماران برطرف شده و آنها می‌توانند به اندازه مورد نیاز دارو را دریافت و بر آن مدیریت كنند.

دیناروند بااشاره به اینكه هزینه داوری مشابه خارجی بسار گران است گفت: دولت و بیمار قادر به پرداخت هزینه‌های آن كه بالغ بر ‪ ۱۳۰‬هزار ریال برای هر قرص است، نیستند.

معاون غذا و داروی وزارت بهداشت در ادامه گفت: قیمت داروی اسورال با قیمت داروی تزریقی در اختیار بیماران قرار می‌گیرد (كمتر از‪ ۵۰۰‬هزار ریال) و به آن ‪ ۸۰‬درصد یارانه پرداخت می‌شود.

وی توضیح داد: با وجود محدودیت‌های اعتباری، براساس نظر وزیر بهداشت و درمان، برای حمایت از بیماران، به این دارو یارانه اختصاص داده می‌شود.

دیناروند، زمان توزیع این دارو را مردادماه اعلام كرد و گفت: به طور قطع مصرف این دارو در كشور بسیار بیشتر از داروی دسفرال خواهد بود.

وی در ادامه افزود: با وجود بیش از ‪ ۱۸‬هزار بیمار تالاسمی ماژور در كشور، مصرف دسفرال در كشور با ‪ ۸۰‬درصد افزایش به ‪ ۹‬میلیون "ویال" رسیده است. یعنی بیماران به اندازه كافی دارو دریافت نمی‌كنند.

ظرفیت تولید این دارو در سال جاری برای درمان سه هزار بیمار است و در سال آینده داروی مورد نیاز تمام بیمارانی كه ترجیح می‌دهند از این دارو استفاده كنند، وجود دارد.

دیناروند همچنین گفت: برای تولید اسورال در كشور منعی وجود ندارد و كشور ما در محدوده خود می‌تواند این داور را تولید كند.

لینک خبر : http://www2.irna.ir/fa/news/view/line-12/8605054241113907.htm