وزیر بهداشت و درمان:

ایران به 12 مرکز پیوند استخوان نیاز دارد

تهران - خبرگزاری ایسکانیوز: وزیر بهداشت و درمان با اشاره به تاسیس سه مرکز جدید مغز و استخوان در بیمارستان های امام خمینی ، طالقانی تهران و در شهرستان بابل، گفت: با توجه به جمعیت کشور و احتیاج روز افزون به این پیوندها، به تاسیس 12 مرکز پیوند مغز و استخوان نیازمند هستیم.

به گزارش روز جمعه خبرنگار گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران"ایسکانیوز"، دکتر کامران باقری لنکرانی در بزرگداشت دو هزارمین پیوند مغز و استخوان و سل تراپی در مرکز قلب تهران، افزود: با توجه به گسترش پیوند سلول های بنیادین در مغز و استخوان، بند ناف و خون، گسترش مراکز پیوند در کشور ضروری است.
وی با اشاره به وجود دو مرکز پیوند مغز و استخوان در تهران و شیراز، ادامه داد: درخصوص درمان های مربوط به پیوندهای مغز و استخوان با توجه به تحمیل هزینه ها و عدم اداره کامل از سوی نظام بیمه ای و هیات امنای ارزی در مجلس، امسال به شورای عالی بیمه پیشنهادی مبنی بر تحت پوشش قرار گرفتن این پیوندها داده شده است.


دکتر باقری لنکرانی تشریح کرد: مقوله پیوند در بحث پژوهش ضروری و در راس آن است بنابراین گسترده کردن فعالیت این مراکز و افزایش حمایت های مالی و معنوی از مراکز پیوند مغز و استخوان ضروری است.


وی گفت: آماده سازی و استفاده از امکانات پژوهشی مناسب در زمینه پیوندها در کنار علوم رشد پایه و علوم بالینی باید باشد و امیدواریم با افزایش مقالات علمی و مستندسازی آنان به صورت مرجع بین المللی نماد بارزی از تعریف پزشکی در کشور شود.


وزیر بهداشت و درمان با اشاره به درمان 350 بیمار در زمینه پیوند مغز و استخوان در کشور افزود: تاسیس بخش پیوند مخصوص کودکان و همچنین تشکیل بانک خون بند ناف در مرکز پیوند مغز و استخوان از نیازهایی است که باید برطرف شود.
لنکرانی با اشاره به چرخه به هم پیوسته نظام سلامت در جهت ارتقای بهداشت، ابراز داشت: پیشگیری، درمان، بازتوانی و نوتوانی از مراحل به هم پیوسته ای است که با نگاه هماهنگ و دائمی به آنان می توان از آثار سوء در حوزه سلامت جلوگیری کرد.


وی به افزایش سالیانه یکصد هزار نفر بیمار به مجموع بیماران موجود در کشور اشاره کرد و اظهار داشت: امروزه در زمینه غربال گری قبل از ازدواج، قبل از تولد نوزاد، تشخیص سریع بیماری در جنین و همچنین درمان به موقع و در صورت امکان، درمان قطعی به وسیله پیوند مغز و استخوان در این چرخه سلامت موفق عمل کرده ایم.


وزیر بهداشت از کسب رتبه اول کشور در زمینه پیوند مغز و استخوان در منطقه و در برخی از رشته ها در دنیا خبر داد و افزود: درمان بیماران نیازمند به پیوند به حمایت های روحی تیم پزشکی و پرستاران همواره احتیاج دارد بنابراین طبابت فقط یک حرفه نیست بلکه در کنار توجه به مسائل اخلاقی و احترام به حقوق بیمار با ایثار همراه است.

لینک خبر : http://www.iscanews.ir/fa/ShowNewsItem.aspx?NewsItemID=148009