وزیر بهداشت در جشن دو هزارمین پیوند مغز استخوان:

350 بیمار تالاسمی ماژور از طریق پیوند مغز استخوان درمان قطعی شدند

خبرگزاری فارس: وزیر بهداشت گفت: 350 بیمار مبتلا به تالاسمی ماژور از طریق پیوند مغز استخوان در ایران درمان قطعی شدند.

گزارش تصویری مرتبط

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، كامران باقری لنكرانی امروز در جشن دو هزارمین پیوند مغز استخوان در بیمارستان شریعتی تهران، افزود: انجام دو هزار پیوند مغز استخوان تنها در یك مركز، كاری بسیار سخت و حساس است و جدا از ارزش مادی آن از نظر انسانی با هیچ پاداشی قابل مقایسه نیست ضمن اینكه موجب ارتقای جایگاه علمی پزشكی كشور ما در دنیا می‌شود.


وی اضافه كرد: هر اقدام پزشكی كه در كشور انجام می‌شود باید به صورت جامع و با در نظر گرفتن همه ابعاد آن باشد، به عنوان مثال در مورد بیماری تالاسمی كه بیشترین مراجعه كنندگان به مركز پیوند بیمارستان شریعتی از این بیماران هستند، اكنون از غربالگری پیش از تولد و قبل از بارداری و بعد از آن سقط جنین در صورت تشخیص به موقع، تامین دارو بیماران و درمان قطعی از طریق پیوند مغز استخوان در كشور ما انجام می‌شود.


وی افزود: اكنون با بهره گیری از توان علمی پزشكان كشور در پیوند مغز استخوان از این روش برای درمان بیش از 40 بیماری در كشور استفاده می‌شود كه بیماری تالاسمی از جمله بیشترین مراجعه كنندگان به این نوع درمان است، به طوری كه از بین دو هزار فردی كه در ایران پیوند مغز استخوان گرفته‌اند حدود 350 نفر مبتلا به تالاسمی ماژور بودند كه درمان قطعی شدند.


وزیر بهداشت گفت: روزگاری با تولد سالانه بیش از هزار نوزاد مبتلا به تالاسمی در كشور مواجه بودیم اما با اجرای طرح غربالگری قبل از ازدواج و تشخیص قبل از تولد تعداد نوزادان مبتلا به تالاسمی در كشور به حدود 300 نفر رسیده است كه نیمی از آنها در دو استان كشور متمركز است و تلاش داریم با كنترل این بیماری در این دو استان و مناطق دیگر طی زمان كوتاهی این تعداد را به نصف برسانیم.


باقری لنكرانی افزود: كشور ما اكنون توانایی انجام پیشرفته ترین عملهای پزشكی را دارد و از این نظر جایگاه بالایی را در دنیا به دست آورده است اما باید این فعالیتها مستندسازی شود و به صورت مقاله به جهانیان معرفی شود، آنچه در این 17 سال در مركز پیوند مغز استخوان دانشگاه علوم پزشكی تهران انجام شده است یكی از نمادهای ارزنده پزشكی ایران است كه مرهون گروهی از پزشكان و پرستاران ایثارگر است كه زندگی خود را وقف درمان بیماران كردند.


وی ادامه داد: پزشكی یك حرفه نیست كه خدمات آن صرفاً با معیارهای مادی سنجیده شود بلكه طبابت برای یك پزشك وظیفه است كه او را به یكی از اسمهای خداوند یعنی طبیب مزین می‌كند به همین علت باید متخلق با اخلاق الهی باشد.
وی گفت: با توجه به گستردگی اثربخشی پیوند مغز استخوان در درمان بیمارهای مختلف كه از سه روش پیوند از خون محیطی، پیوند از خون بند ناف و پیوند مغز استخوان از طریق سلولهای بنیادی انجام می‌‌شود با توجه به افزایش روز افزون تقاضا به این نوع خدمت پزشكی لازم است تعداد مراكز ارائه دهنده این خدمت بیشتر شود.


وی افزود: در زمان حاضر علاوه بر مركز پیوند مغز استخوان بیمارستان شریعی یك مركز در شیراز هم فعال است اما كافی نیست و باید مراكز پیوند مغز استخوان بیمارستان امام تهران، بیمارستان آیت الله طالقانی تهران و بیمارستان بابل هم فعال شوند با این وجود جمعیت 70 میلیونی ایران حداقل به 12 مركز پیوند مغز استخوان نیاز دارد.


وزیر بهداشت گفت: تاكنون پیوند مغز استخوان تحت پوشش نظام بیمه‌ای نبوده است و بیشتر بیماران از طریق كمكهای هیئت امناهای بیمارستانها حمایت می‌شدند به همین علت هزینه‌های زیادی هم به بیماران تحمیل می‌شد اما ما برای پوشش بیمه‌ای این خدمت پیشنهاد بیمه شدن آن را به شورای عالی بیمه داده‌ایم كه منتظر تصویب آن هستیم و امیدواریم مورد توجه سازمانهای بیمه گر قرار گیرد.


وی افزود: پیوند، قله رفیع پژوهش نیز هست و باید نوآوری های دانشمندان و پزشكان ایران در این زمینه ثبت و به مجامع جهانی معرفی شود، بسیار خوشحالیم كه روشی كه در این مركز انجام می‌شود به نوعی است كه بیماران پس از دریافت پیوند در اكثر موارد نازا نمی شوند در حالی كه نازایی پس از پیوند تقریبا در اكثر كشورهای دنیا وجود دارد.


باقری لنكرانی گفت: تشكیل بانك خون بند ناف نیز به عنوان یك پروژه ملی با حمایت دولت به زودی در مركز پیوند مغز استخوان دانشگاه علوم پزشكی تهران راه اندازی می‌شود.


وی افزود: بانك خون بند ناف برای اینكه بتواند به بیماران نیازمند خدمت مناسب بدهد باید چند ده هزار نمونه داشته باشد تا امكان پیدا كردن دهنده مناسب برای هر بیمار باشد، تشكیل چنین بانكی به بیش از 10 میلیارد تومان برای ایجاد ساختمان و تجهیز بانك نیاز دارد كه بخشی از آن تامین شده است.

لینک مطلب : http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=8608100163 

نقل از سایتهای دیگر :

http://www.isna.ir/Main/NewsView.aspx?ID=News-1026366&Lang=P

http://www.livestrong.ir/index.php/module/News/action/ShowNews/id/25

http://www.irinn.ir/Default.aspx?TabId=15&nid=60441