همزمان با افتتاح نخستین بخش مراقبتهای دارویی از پرفسور قوام‌زاده تقدیر شد
72 درصد بیماران پیوند مغز استخوان به روال عادی زندگی خود را سپری می‌كنند

مراسم نکوداشت پرفسور اردشیر قوام زاده بنیانگذار پیوند مغز استخوان در ایران و استاد پیشکسوت دانشگاه علوم پزشکی تهران همزمان با افتتاح نخستین بخش مراقبتهای دارویی کشور برگزار شد.

به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا - منطقه علوم پزشکی تهران ، همزمان با مراسم نکوداشت پرفسور اردشیر قوام زاده بنیانگذار پیوند مغز و استخوان در ایران و استاد پیشکسوت دانشگاه علوم پزشکی تهران، نخستین بخش مراقبتهای دارویی کشور با حضور رئیس، معاونین، هیئت علمی و دانشجویان در بیمارستان شریعتی راه اندازی شد.

دکتر لاریجانی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران با تقدیر از زحمات پرفسور اردشیر قوام زاده وی را یکی از تأثیرگذارترین چهره ها در روشهای نوین درمانی عنوان کرد و گفت: به روز بودن، آموزش مداری و روابط انسانی برجسته از شاخصه های بارز و ماندگار این استاد عالی مقام است.

پرفسور اردشیر قوام زاده بنیانگذار یکی از روشهای نوین درمانی در کشور یعنی پیوند مغز استخوان و پایه گذار مدیکال پیوند سلولهای بنیادی در ایران است که بیش از 2500 پیوند مغز استخوان با توسط وی در کشور انجام شده است.

پرفسور اردشیر قوام زاده نیز در این مراسم با اشاره به پیوندهای انجام شده در کشور گفت: بیش از 72 درصد از کسانی که عمل پیوند مغز استخوان داشته اند به روال عادی زندگی خود برگشته اند و یک زندگی معمولی دارند.

بنیانگذار پیوند مغز استخوان در ایران خاطرنشان کرد: پیوند مغز استخوان یکی از روش های درمانی بسیار پیچیده در تمام دنیا است موفقیت و راه اندازی این روش در ایران مرهون تلاشهای تمام بخشهای مرتبط از آزمایشگاه تا پرستاری است و بدون زحمات گروهها میسر نمی شد.

لازم به ذکر است، مرکز پیوند مغز استخوان بیمارستان شریعتی به نام پرفسور قوام زاده نامگذاری شد.

گفتنی است پس از مراسم نکوداشت، نخستین بخش مراقبتهای دارویی با هدف گسترش آموزش داروسازی بالینی کاهش اشتباهات دارویی، صرفه جویی در وقت پرستاران در بیمارستان شریعتی راه اندازی شد.

دکتر غلامی، سرپرست داروخانه های دانشکده دروسازی دانشگاه علوم پزشکی در این مراسم افتتاحیه اظهار داشت: بخش مراقبتهای دارویی از ملزومات بحث بیمار محوری است که باید در تمام بیمارستانها اجرایی شود.

وی افزود: بخش مراقبتهای دارویی با 4حضور متخصص، داروساز بالینی، خون، گوارش، غدد و نورولوژی برای اولین بار در کشور در بیمارستان شریعتی آغاز به کار خواهد کرد.

سرپرست داروخانه های دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تهران بیان داشت: بخش مراقبتهای دارویی در آموزش داروسازی نقش دارد و یکی از اهداف افتتاح این بخش گسترش آموزش داروسازی در عرصه بالینی است.

وی ادامه داد: بدنبال آغاز به کار این بخش پژوهشهای مختلفی در حیطه های جلوگیری از تداخلات دارویی و عوارض جانبی داروها انجام خواهد شد.

دکتر غلامی بیان داشت: با وجود بخش مراقبتهای دارویی در هر بیمارستان، در وقت پرستاران و همراهان بیمار صرفه جویی شده و از مزایای این بخش تهیه دارو در داخل بیمارستان است.

وی اضافه کرد: به علاوه با وجود این بخش آمار اشتباهات دارویی به مقدار قابل توجهی کاهش خواهد یافت.

دکتر غلامی در پایان خاطرنشان شد: بخش مراقبتهای دارویی متعلق به بیمارستان است و تمام درآمدهای حاصل از فروش دارو به دانشگاه تعلق دارد.

 

لینک خبر:  http://www.isna.ir/ISNA/NewsView.aspx?ID=News-1249926&Lang=P