در مراسم تجلیل از بنیانگذار مدیكال انكولوژی و پیوند سلول‌های بنیادی كشور عنوان شد:‌
دانشگاه علوم پزشكی تهران سومین مركز پیوند مغز استخوان در دنیا

رییس دانشگاه علوم پزشكی تهران گفت: مركز پیوند مغز استخوان دانشگاه تهران، سومین مركز از لحاظ تعداد پیوند در دنیاست.

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دكتر لاریجانی، رییس دانشگاه علوم پزشكی تهران كه در مراسم تجلیل از پروفسور اردشیر قوام زاده، بنیانگذار مدیكال انكولوژی و پیوند سلول‌های بنیادی در ایران، سخن می‌گفت، با بیان این كه شخصیت دكتر قوام‌زاده می‌تواند الگویی برای اساتید و دانشجویان جوان باشد؛ گفت: تاسیس مركز پیوند مغز استخوان بیمارستان شریعتی از دستاوردهای دكتر قوام زاده است. این در حالی است كه فعالیت وی تنها به تاسیس این مركز خلاصه نشده و فعالیت‌های زیاد دیگری نیز توسط وی انجام شده است.

دكتر لاریجانی با بیان اینكه مركز پیوند مغز استخوان دانشگاه تهران سومین مركز از لحاظ تعداد پیوند در دنیاست؛ گفت: راه‌اندازی چنین مركزی آن هم در زمان جنگ چندان ساده نیست.

وی گفت: دكتر قوام زاده فرصت‌های زیادی برای زندگی در خارج از كشور داشته است؛ اما با این حال فعالیت در داخل را ترجیح داده است. دكتر قوام زاده در آموزش هماتولوژی و انكولوژی در كشور تاثیر بسیاری داشته است.

رییس دانشگاه علوم پزشكی تهران گفت: دكتر قوام زاده توانسته با آگاهی به دانش روز، آموزش مدار بودن و همچنین بهره‌مندی از روابط مناسب انسانی تاثیرگذاری‌های زیادی در كشور داشته باشد. تمام سختی‌هایی كه می‌تواند انسان را از ادامه فعالیت باز دارد برای وی هم وجود داشته اما با این حال دكتر توانسته كلیه این مشكلات را حل كرده و نقش سازنده خود را در آموزش پزشكی و ارائه خدمات سطح بالا ایفا كند.

در ادامه دكتر ملك زاده، رییس بیمارستان شریعتی، با اشاره به خدمات دكتر قوام زاده گفت: راه‌اندازی مركز پیوند مغز استخوان برای اولین بار در كشور با تلاش‌های دكتر قوام زاده انجام شد و امروزه این مركز نه تنها در سطح منطقه فعالیت‌های چشم گیر و بی نظیری دارد بلكه در سطح جهان نیز بسیار مطرح است.

وی گفت: دكتر قوام زاده علاوه بر كارهای پژوهشی در زمینه انكولوژی بالینی، در تفحص در جهت داروهای موثرتر در درمان سرطان‌ها از جمله سرطان خون و همچنین تربیت تعداد قابل توجهی نیروی انسانی در زمینه هماتولوژی و انكولوژی اقدامات ارزشمندی انجام داده است. امیدواریم اساتید جوان نیز بتوانند منشا اثر خدمتی در این زمینه باشند؛ چرا كه پیشرفت دانشگاه‌های بزرگ دنیا در گرو تلاش‌های شبانه‌روزی اساتیدشان است. بنابراین ما نیز احتیاج داریم كه كلیه اساتید به ویژه اساتید نسل جوان در زمینه‌های مختلف فعال باشند.

بنیانگذار مدیكال انكولوژی و پیوند سلول‌های بنیادی در كشور نیز گفت: مركز پیوند مغز استخوان بیمارستان شریعتی با تمام دنیا در ارتباط مستقیم است و كلیه فعالیت‌های انجام شده در این مركز در اروپا، آمریكا و آسیا كنترل می‌شود.

وی در ادامه با بیان این كه تاكنون دو هزار و 500 پیوند مغز استخوان در این مركز انجام شده است، افزود: در حال حاضر 72 درصد از این دو هزار و 500 پیوند از زندگی عادی برخوردارند و 55 تا 60 درصد بیماران بدون هیچ مشكلی زندگی می‌كنند. همچنین كلیه بیماران تالاسمی (در صورت عدم وجود بیماری‌های قلبی) در هر سنی قادر به پیوند مغز استخوان هستند.

لینک خبر: http://weblogs.isna.ir/ISNA/NewsView.aspx?ID=News-1249677&Lang=P