آمار موفقیت پیوند مغز استخوان بین 70 تا 90 درصد است


فوق تخصص خون و انکولوژی: پیوند مغز استخوان تنها روش درمانی علاج بخش تالاسمی است


فوق تخصص خون و انکولوژی: پیوند مغز استخوان تنها روش درمانی علاج بخش تالاسمی است

یک فوق تخصص خون و انکولوژی با بیان این که پیوند مغز استخوان در بیماران تالاسمی کاری خالی از خطر نیست اظهار داشت: ولی در صورت موفقیت، تنها روش درمانی در درمان این بیماری خواهد بود.

دکتر مژگان هاشمیه متخصص کودکان و فوق تخصص خون و انکولوژی و استادیار دانشگاه علوم پزشکی اراک در گفتگو با ایسنا - منطقه علوم پزشکی تهران پیوند مغز استخوان برای درمان بیماران تالاسمی ماژور را بحثی جدید و علمی دانست و گفت: از نظر آماری کشور ایران جزء بهترین ها در رابطه با پیوند مغز استخوان است و به صورت کمی آمار موفقیت پیوند استخوان بین 70 تا 90 درصد است.

دکتر هاشمیه در توضیح روش پیوند مغز استخوان افزود: پیوند می تواند از یک خواهر یا برادر بیمار مبتلا به تالاسمی ماژور که از نظر آنتی ژن ها HLٍE (اچ ال ای) با بیمار تناسب داشته باشند انجام شود و هم می شود از دیگر بستگان مانند پدر و مادر به فرد تزریق شود.

وی با ذکر این مطلب که دو نوع روش جدید پیوند در حال بررسی است در توضیح این روش ها گفت: روش جدید پیوند از طریق جفت و پیوند از فردی که وابستگی به فرد بیمار ندارد اما از نظر (اچ ال ای) HLE با بیمار سازگاری دارد در حال بررسی است.

دکتر هاشمیه تصریح کرد: پیوند هم از طریق خون محیطی صورت می گیرد و هم از طریق مغز استخوان، که آمار موفقیت پیوند مغز استخوان در کشور ما بسیار خوب است.

وی گفت: درصد پیوند در مراحل بیماری و قبل از آنکه بافت کبد تبدیل به سیروز بشود کاملاً موفقیت آمیز است.

دکتر هاشمیه با ذکر این مطلب که سلامت و اندازه کبد نیز در نتیجه پیوند تاثیرگذار است توضیح داد: شانس موفقیت در افرادی که کبد بسیار بزرگی داشته کمتر است و در بیمارانی که در اثر رسوب آهن بافت کبد تغییرات مرضی پیدا کرده و دچار فیبروز یا حالت سیروزی پیدا کرده باشند شانس موفقیت پیوند مغز استخوان کمتر است.

وی در توضیح رسوب آهن در کبد تصریح کرد: وقتی رسوب آهن در کبد مانع از عملکرد صحیح و درست کبد می شود و بافت سیروتیک ایجاد می کند این بافت متشکل از سلول های مرده داخل کبد است که نمی توانند عملکرد خود را به خوبی انجام دهند و به این دلیل این افراد از پیوند سودی نخواهند برد.

استادیار دانشگاه علوم پزشکی اراک در مورد عوارض پیوند مغز استخوان گفت: پیوند معمولاً برای فرد دهنده عارضه خاصی ندارد ولی می تواند برای گیرنده، عوارضی همچون رد پیوند و پس زدن پیوند و یا حتی واکنش پیوند علیه میزبان و یا از کار افتادگی مغز استخوان بیمار مبتلا به تالاسمی داشته باشد.

فوق تخصص خون و انکولوژی با اشاره به این مطلب که در خانواده هایی که فرزند اول مبتلا به تالاسمی ماژور است می توان از خون بند ناف فرزند دوم که سالم است استفاده کرد ادامه داد: با استفاده از روش های تشخیص قبل از تولد می توان فهمید که فرزند دوم سالم است یا که خیر و در صورتی که سالم بود بعد از تولدش می توان از خون بند ناف فرزند دوم برای پیوند به فرزند اول استفاده کرد.

منبع: خبرگزاری دانشجویان ایران