رئیس مركز پیوند مغز استخوان بیمارستان شریعتی گفت: 72 درصد بیمارانی كه در این مركز با سلول های بنیادی مغز استخوان پیوند شده اند، كامل بهبود یافته اند.
به گزارش شبكه خبر به نقل از واحد مركزی خبر، دكتر اردشیر قوام زاده افزود: نحوه درمان در این مركز مانند پیشرفته ترین مراكز پیوند جهان و عوارض پیوندها از مراكز خارجی بسیار كمتر است.

وی با اشاره به درمان 1920 بیمار با استفاده از سلول های بنیادی در این مركز گفت: سلول های بنیادی بزرگسال كه برای درمان این افراد به كار رفته است از خود بیمار، خواهر، برادر، پدر و مادر، اقوام و نزدیكان آنان گرفته شده است.

دكتر قوام زاده افزود: در مواردی كه سلول های مورد نیاز همگن بیماران در كشور نبود با وارد كردن این سلول ها از خارج و پیوند آن به بیمار وی را درمان كرده ایم.

وی با بیان اینكه 53 نوع بیماری با سلول های بنیادی در این مركز درمان می شود، تالاسمی ماژور، سرطان های حاد و مزمن خون، سیروز كبدی، بیماری های دستگاه گوراش، ام اس و دردهای مفصل زانو را برخی از این بیماری ها ذكر كرد.

دكتر قوام زاده به بیماری تالاسمی و مرگ و میر ناشی از آن در گذشته اشاره كرد و گفت: بیشتر بیمارانی كه به تالاسمی ماژور مبتلا بودند، پس از مدت كوتاهی از بین می رفتند اما اكنون با پیوند سلول های بنیادی مغز استخوان، این بیماران مانند افراد عادی زندگی می كنند.

وی افزود: بیش از 314 بیمار مبتلا به تالاسمی ماژور تا كنون در این مركز پیوند شده اند.

رئیس مركز پیوند مغزاستخوان بیمارستان شریعتی تهران گسترش و راه اندازی بانك سلول های بنیادی را در كشور بسیار ضروری خواند.

وی افزود: در صورت توسعه این بانك می توان سلول های همگن مورد نیاز همه بیماران را تهیه و گردآوری كرد.

دكتر قوام زاده گفت: ایران در زمینه پیوند مغز استخوان به بیماران تالاسمی، از نظر تعداد، پس از ایتالیا دومین كشور جهان است.

مركز پیوند مغزاستخوان بیمارستان شریعتی تهران از سال 1369 آغاز به كار كرده است و متخصصان این مركز تا كنون بیش از 1900 بیمار صعب العلاج را با استفاده از سلول های بنیادی بزرگسال درمان كرده اند.