سرپرست دانشگاه علوم پزشكی مازندران:
مراكز پیوند اعضا و مغز استخوان در مازندران ایجاد می‌شود

خبرگزاری فارس: سرپرست جدید دانشگاه علوم پزشكی و خدمات بهداشتی درمانی مازندران گفت: زمینه ایجاد مركز پیوند اعضا و مركز پیوند مغز استخوان در مازندران فراهم شد.


به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان ساری به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشكی و خدمات بهداشتی درمانی مازندران، در مراسمی كه به مناسبت تجلیل از زحمات حمید محمدجعفری و معارفه محمد مهدی ناصحی به عنوان سرپرست دانشگاه علوم پزشكی مازندران در سالن اجتماعات شماره دو دانشگاه برگزار شد، ناصحی با تشكر و قدردانی از زحمات و اقدامات رؤسای قبلی دانشگاه به ویژه از محمد جعفری كه خدمات بسیاری را به بهداشت و درمان استان ارائه كرد گفت: بهداشت و درمان30درصد از مقوله تحقق سلامتی را به عهده دارد در حالی‌كه 70 درصد مابقی به عهده سایر سازمان‌ها و همكاری برون‌بخشی است.


وی پایین بودن سرانه بهداشت و درمان و عدم پرداخت مطالبات بیمه‌ای را در روند خدمات به مردم مؤثر دانست و اظهار داشت: در حال حاضر زمینه ایجاد مركز پیوند اعضا، مركز پیوند مغز استخوان و بیمارستان 320 تختخوابی ساری فراهم شده و ما مترصد پیگیری برای راه‌اندازی موارد فوق و توسعه و تجهیز بخش‌های ویژه ÏÇÜ ، NÏÇÜ بوده و برای این كار لازم است تا تعامل مناسب و درستی را با استاندار و نمایندگان مجلس شورای اسلامی برقرار كرده و فضای مناسبی را برای همكاری با حضور اساتید، پزشكان و پرسنل آماده كرد تا خدمات مثبت و مؤثری را به مردم ارائه كنیم.


مصطفی قانعی معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت و درمان نیز حضور و همكاری سایر سازمان‌ها را در كنار بهداشت و درمان برای اجرای كامل برنامه‌های سلامت الزامی دانست و اظهار داشت: باتوجه به ظرفیت‌های خوبی كه در بخش‌های تحقیقات، درمان و آموزش در دانشگاه علوم پزشكی مازندران وجود دارد باید از این فرصت برای گردهم آمدن اندیشمندان و اساتید و فراهم آوردن امكانات و فضای رشد و تعالی برای آنها اقدام كرد البته ما هم آمادگی كمك به دانشگاه را بلافاصله بعد از ظرفیت‌سازی داریم.


وی توجه مقام معظم رهبری را به علم متذكر شد و گفت: ما وظیفه داریم سهمی در پیاده كردن نقشه جامع علمی كشور و ارتقای رتبه و تولید علم داشته و قدرت جذب عالمان منطقه را نیز داشته باشیم.


معاون وزیر بهداشت همچنین به وجود40 دانشگاه علوم پزشكی در كشور اشاره كرد و افزود : از این تعداد تنها دانشگاه‌های تیپ یك و دو اهل تولید علم هستند و اگر از دستیابی به علم عقب بمانیم بی‌شك هزینه بسیاری باید صرف كرده و سرمایه خود را از دست می‌دهیم.


سید علی اكبر طاهایی استاندار مازندران نیز در سخنانی دولت آقای احمدی‌نژاد را دولت كار و تلاش و خدمت عنوان كرد و گفت: نگاه به مقوله خدمت در این دولت ریشه در بیانات شریف قرآن دارد.


استاندار مازندران فقر و تنگدستی و محرومیت از امكانات را شایسته مردم مازندران ندانست و افزایش ظرفیت‌های بخش‌های بهداشت و درمان، مهیا كردن زمینه فعالیت‌های علمی اساتید دانشگاه، تكمیل و ادامه پروژه‌های نیمه‌كاره گذشته، بررسی و ارائه مصوبات پروژه‌های سفر ریاست جمهوری را از دغدغه‌ها و اقدامات آینده رئیس دانشگاه برشمرد.


سید علی ادیانی دبیر مجمع نمایندگان استان مازندران مجلس شورای اسلامی با تأكید بر سنگینی هزینه‌های ناشی از سفر 15 میلیون گردشگر طی سال در مازندران اظهار داشت: جایگاه این جمعیت در حوزه اعتبارات وزارت بهداشت درمان كجاست.


وی تراز و سهم استان مازندران را در مقایسه با متوسط كشوری پایین‌تر دانست و افزود: مسئولان دانشگاه علوم پزشكی باید بتوانند از طرح‌ها و اعتبارات ملی كه در اختیار وزارت بهداشت درمان است سهم بیشتری را متوجه استان مازندران كرده و عقب ماندگی‌های گذشته را جبران كنند و البته مجمع نمایندگان استان نیز انتظار افزایش ظرفیت‌های موجود را داشته و با تلاش استاندار شاهد اتمام سریع‌تر و قطعی‌تر پروژه‌های مصوب سفر ریاست جمهوری در زمینه بهداشت و درمان خواهیم بود.


حمیدمحمد جعفری با تشكر از همكاری مدیران و پرسنل از عملكرد خود در 21 ماه تصدی مسئولیت دانشگاه سخن گفت و اظهار داشت: رضای خدا، جلوگیری از تنش، روحیه كار و خدمت، توجه به شأن و منزلت افراد و تفویض اختیار از خصوصیات عملكرد من بوده است و در طی این مدت چهار بیمارستان كلاردشت، زارع ساری، نوشهر و گلوگاه افتتاح شد و تنها برای بیمارستان زارع ظرف شش ماه 6 میلیارد و 500 میلیون تومان از وزارت بهداشت دریافت كردیم، دانشكده دندانپزشكی، سی تی اسكن بیمارستان امام خمینی ساری و مشابه آن را در غرب استان، آنژیوگرافی دوم و پزشكی هسته‌ای در بیمارستان قلب ساری نیز راه اندازی شده، مركز پیوند كلیه بیمارستان امام ساری و سنگ شكن در كلینیك طوبی ساری نیز در شرف راه اندازی است.


وی با اشاره به اینكه در همین زمان 15 میلیارد تومان تجهیزات به بیمارستان‌ها تزریق شد از استاندار و نمایندگان استان خواستار همكاری و تعامل با ناصحی به عنوان رئیس دانشگاه شد تا مشكلات بهداشت درمان رفع شود، همچنین از شورای معاونان وزارت بهداشت خواستار بررسی شایستگی الحاق دانشگاه كه دارای امتیازات و مراتب بالایی برای حضور و رقابت است درعرصه دانشگاه‌های تیپ یك شد.

 

منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=8811010283