ساپنا – « چهره ماندگار ایران » و برنده عنوان بزرگ‌ترین پیشرفت علمی دنیا در رشته پزشكی گفت : سالانه « یك ‌هزار و 400 پیوند مغز استخوان » در كشور انجام می ‌شود .

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان ساری، اردشیر قوام‌زاده چهارشنبه شب در جشنواره شهید مطهری گرامیداشت روز استاد در دانشگاه علوم پزشكی مازندران اظهار داشت: مازندران با دارا بودن استعدادهای فراوان در حوزه‌های مختلف سلامت و بهداشت قابلیت نیاز اساسی به مركز جامع سرطان ایران را دارد.

وی كه مدیر گروهی داخلی دانشگاه علوم پزشكی مازندران را نیز برعهده دارد، تصریح كرد:

تاكنون مركز جامع سرطان ایران در شهرهای تهران و شیراز ایجاد شده است.

این استاد برجسته علوم پزشكی ایران با اشاره به اینكه 464 بیمار تالاسمی مازندران سال گذشته از طریق پیوند مغز استخوان مداوا شده‌اند، تصریح كرد: ایجاد مركز جامع سرطان ایران و مراكز زیرمجموعه پیوند مغز استخوان در مازندران ضروری است.

وی از مسئولان دانشگاه علوم پزشكی مازندران خواست امكانات پژوهشی مركز جامع سرطان ایران را ارتقا دهند تا اساتید و دانشگاهیان این حوزه رغبت بیشتری نسبت به تحقیقات بنیادی در این بخش اصولی بدن انسان و سلامتی جامعه داشته باشند.

به گفته وی سالانه یك‌هزار و 400 پیوند مغز استخوان در كشور انجام می‌شود كه اكثریت بیماران مازندران برای پیوند مغز استخوان به استان‌های تهران و فارس مراجعت می‌كنند.

قوام زاده اول فروردین ماه 89 به عنوان برنده بزرگ‌ترین پیشرفت علمی دنیا شناخته شده و به عضویت افتخاری ای بی ام تی آمریكا در آمده است.

قوام زاده متولد 1319 از تهران و فارغ التحصیل پزشكی عمومی از اتریش است.

وی دكترای داخلی خود را در سال 1975 از سوئیس دریافت كرده و فوق تخصص پیوند مغز استخوان از سوئیس نیز است.

قوام زاده سال 1356 به استخدام دانشگاه تهران درآمده و نخستین رشته فوق تخصصی داخلی ایران در رشته هماتولوژی را در دانشگاه تهران ایجاد كرد و پس از آن در سال 1369 نخستین مركز پیوند مغز استخوان را در تهران تاسیس كرد.

وی تاكنون توانسته 3 هزار و 162 پیوند مغز استخوان در كشور و دنیا انجام دهد كه در مراسم روز استاد در شب گذشته از مسئولان دانشگاه علوم پزشكی مازندران دكترای افتخاری پزشكی را كسب كرد.