<> 

داروی خوراكی دفراسیروكس، جدیدترین دارو برای تسهیل دفع آهن در بیماران تالاسمی است

محققان دانشگاه علوم پزشكی تهران و شركت داروسازی اسوه در سمیناری علمی كه با حضور معاونت غذا و دارو، ریاست سازمان انتقال خون، ریاست دانشكده داروسازی دانشگاه علوم پزشكی تهران و پزشكان متخصص هماتولوژی در بیمارستان میلاد برگزار گردید، تحقیقات انجام شده برای تولید این دارو و كنترلهای كیفی صورت گرفته را به اطلاع حاضران رساندند.

پروژه تولید این دارو از سال 1383 در مركز رشد دانشكده داروسازی دانشگاه علوم پزشكی تهران تعریف و ماده اولیه آن توسط محققین شركت «پژوهش دارو آریا»، یكی از واحدهای فناوری مستقر در مركز رشد واحدهای فناوری فرآورده‌های دارویی دانشگاه علوم پزشكی تهران تولید شد.

داروی «اسورال» تولید شده بر اساس آزمایشات انجام شده در دانشگاه علوم پزشكی تهران، شركت داروسازی اسوه و آزمایشگاههای كنترل وزارت بهداشت از هر نظر مشابه دفراسیروكس تولیدی شرکت نواریتس سوئیس بوده و قابل جایگزینی می‌باشد. همچنین آزمایشات خلوص ماده اولیه، برون تنی و درون تنی داروی آماده مصرف، موید كیفیت بالای فرآورده‌های تولیدی در ایران است.

گفتنی است عملیات فرمولاسیون داروی اسورال در شركت داروسازی اسوه به انجام رسیده و در دسترس بیماران قرار می‌گیرد.

لازم به ذكر است داروی دسفرال باید حداقل هفته‌ای پنج بار، به صورت زیر جلدی و به وسیله پمپ مخصوص به مدت 6-4 ساعت تزریق گردد که با تولید داروی اسورال حدود 25 هزار بیمار تالاسمی در کشور امكان مصرف داروی خوراكی را خواهند داشت.

لینک مطلب : http://medicine.tums.ac.ir/fa/ShowNews.aspx?lt=7&li=177&id=2821