بعد از 20 سال وقفه؛
 
مركز پیوند مغز استخوان بار دیگر در اصفهان راه‌اندازی می‌شود

خبرگزاری فارس: معاون پژوهشی دانشكده پزشكی دانشگاه علوم پزشكی اصفهان گفت: بعد از 20 سال وقفه پیوند مغز استخوان بار دیگر در اصفهان راه‌اندازی می‌شود.

به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان، طالب آزرم بعد از ظهر امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: مركز پیوند مغز استخوان اصفهان سال 69 در بیمارستان سیدالشهداء در حالی برای نخستین بار در كشور راه‌اندازی شد كه با تغییر وزارت بهداشت و سیاست‌های وزارتخانه در این سال، مركز پیوند استان تعطیل شده بود.
وی با اشاره به اینكه مركز پیوند مغز استخوان اصفهان از 10 سال پیش قرار شد برای بار دیگر در اصفهان راه‌اندازی شود، بیان داشت: در سال 69 یك بیمار مبتلا به سرطان غدد لنفاوی را توانستیم با استفاده از سلول‌های بنیادی از مرگ نجات دهیم و دو سال بعد در اواخر سال 71 با همان تجهیزات محدودی كه از خارج از كشور وارد شده بود، 20 مورد پیوند مغز استخوان را با موفقیت انجام دادیم.
معاون پژوهشی دانشكده پزشكی دانشگاه علوم پزشكی اصفهان خاطرنشان كرد: در سال 71 با تغییر وزارت بهداشت و رئیس دانشگاه علوم پزشكی اصفهان مبنای كار وزارتخانه بر پیشگیری، كنترل بیماری‌ها و اقدامات بهداشتی قرار گرفت و این در حالی بود كه درمان در حاشیه قرار گرفت.
وی بیان داشت: سال 71 با تغییر وزارتخانه، مركز پیوند مغز استخوان بیمارستان سیدالشهداء تجهیز نشد و به طور رسمی تعطیلی كامل آن ابلاغ شد و این در صورتی بود كه در آن زمان بیماران به صورت رایگان و بدون اینكه هزینه پرسنلی دریافت كنیم، درمان می‌شدند كه اگر این حكم اجرایی نشده بود در حال حاضر به بزرگ‌ترین مركز درمانی در خاورمیانه تبدیل شده بودیم.
آزرم اضافه كرد: از 10 سال گذشته قرار شد با كمك خیران و واگذاری مدرسه كنار بیمارستان سیدالشهدا به دانشگاه علوم پزشكی اصفهان، مركز پیوند مغز استخوان راه‌اندازی شود اما به علت اعتبارات كم هنوز نتوانستیم كاملا از این مركز بهره‌برداری كنیم.
وی افزود: از آنجایی‌كه روزانه بیش از 250 بیمار در بیمارستان سیدالشهدا ویزیت می‌شود به همین علت نمی‌توان بخش قبلی را برای پیوند راه‌اندازی مجدد كرد.

منبع: خبرگزاری فارس