<> 

مهمترین شرط اهدای خون، سلامت كامل فرد است

دكتر صفایی، فوق تخصص هماتولوژی و انکولوژی و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران مهمترین شرط اهدای خون را سلامت كامل آن دانست و به خبرگزاری دانشجویان ایران- واحد علوم پزشكی تهران گفت: خون فرد قبل از اهداء باید به طور كامل مورد بررسی‌های بالینی قرار گیرد.

وی ادامه داد: به دلیل هزینه بالای آزمایشات، امروزه سازمان‌های انتقال خون به جای دریافت یك واحد کامل، فاكتور‌های مورد نیاز و فرآوردة خاص را توسط دستگاه پالایش كرده و مورد استفاده قرار می‌دهند.

دكتر صفایی با اشاره به انتقال برخی میكروب ها مانند ویروس سرماخوردگی از راه خون گفت: عدم ابتلا به بیماری‌های عفونی و ویروسی مانند هپاتیت، HIV، بیماری‌های باكتریایی نظیر مالاریا و بیماری‌های كبدی و كلیوی از جمله شرایطی است که باید در اهدای خون مورد توجه قرار گیرند. همچنین بیماری‌های خونی مانند تالاسمی و فقر آهن نیز باعث منع اهدای خون می‌شوند.

این متخصص هماتولوژی و انكولوژی، تشخیص كمبود ذخیره آهن در زنان داوطلب را ضروری دانست و به خبرنگار ایسنا گفت: كمبود ذخیره آهن به دلیل خونریزی‌های ماهانه، زایمان‌های متعدد و رشد جنین در زنان شایع تر است از این رو تشخیص كم خونی فرد قبل از اهدای خون ضروری است.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشكی تهران خاطر نشان كرد: خروج یكباره حجم بالایی از خون (حدود cc450 ) طی هر مرتبه اهدا، عوارضی نظیر افت فشار خون و افزایش ضربان قلب را در پی خواهد داشت لذا توصیه می‌شود فرد اهداگر در ردة سنی بالغین بوده و از سلامت کامل قلبی برخوردار باشد.

لینک مطلب : http://medicine.tums.ac.ir/fa/ShowNews.aspx?lt=7&li=177&id=2822