به علت آنکه فرد بیمار در ماه‌های اول بعد از پیوند مغز استخوان دچار ضعف سیستم ایمنی می شود، بهتر است از آب سالم و مواد غذایی پخته شده استفاده کند.

هموطن آنلاین _یک فوق تخصص خون با بیان اینکه سرطان پستان و پروستات به ترتیب شایع ترین سرطان در زنان و مردان است، گفت: پیوند مغزاستخوان یک روش قطعی در درمان سرطان های با منشاء خونی است.


دکتر اسد الله موسوی اظهار داشت: بعد از سرطان پوست، سرطان معده و ریه به عنوان شایع‌ترین سرطان در میان انسان‌هاست.


وی همچنین گفت: بعد از بیماری‌های قلبی و عروقی و حوادث، سرطان سومین بیماری کشنده در جهان محسوب می شود.


دکتر موسوی در رابطه با فاکتورهای خطرساز سرطان ها گفت: چاقی، کم تحرکی، مصرف سیگار، تریاک و مشروبات الکلی و استفاده از مواد غذایی سرخ شده و ترشیجات، مصرف ناكافی میوه و سبزی، داشتن سابقه فامیلی، عوامل عفونی از جمله ویروس ها، میکروب ها، انگل ها، قارچ ها، از مهم ترین عوامل های خطر ساز بروز سرطان ها محسوب می شود.


وی با اشاره به اینکه شیمی درمانی تنها راه درمان در بعضی از سرطان‌ها است، تصریح کرد: علاوه بر این سایر روش های درمانی از جمله جراحی، پرتو درمانی، هورمون درمانی، ایمونوتراپی، شیمی درمانی هم موثر است.


عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح کرد: پیوند مغز استخوان در حقیقت جایگزینی مغز استخوان سالم با یک مغز استخوان ناسالم است تا بیمار بتواند مقادیر بالای داروهای شیمی درمانی و یا پرتو درمانی را دریافت کند.


دکتر موسوی در پایان توصیه کرد: به علت آنکه فرد بیمار در ماه‌های اول بعد از پیوند مغز استخوان دچار ضعف سیستم ایمنی می شود، بهتر است از آب سالم و مواد غذایی پخته شده استفاده کند.

منبع: روزنامه هموطن سلام