ایران بیشترین پیوند مغز و استخوان دنیا را در بیماران تالاسمی دارد

سلامانه : رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت: بیشترین پیوند مغز و استخوان در بیماران تالاسمی در ایران انجام می‌شود.

 به گزارش فارس  قاسم جان‌بابایی پیش از ظهر امروز در دومین همایش ملی تالاسمی فرصت‌ها و چالش‌ها در هتل رامسر اظهار داشت: در اوایل انقلاب که بیماری تالاسمی کشنده بود میانگین عمر این افراد به دو دهه هم نمی‌رسید.

وی افزود: با خدمات و حمایت‌های بهداشتی و درمانی دولت و پیگیری‌های انجمن‌های تالاسمی در سراسر کشور عمر بیماران تالاسمی به بالای 40 سال رسید و به تبع آن نیاز و دغدغه آنان در حوزه اجتماعی افزایش یافت.

جان‌بابایی با اشاره به پیشرفت‌های زیاد بخش درمان بیماران تالاسمی بیان داشت: ایران بیشترین پیوند مغز و استخوان دنیا را در بیماران تالاسمی دارد و در استان مازندران نیز پیوند مغز و استخوان به خوبی انجام می‌شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران با بیان اینکه در حال حاضر خدمات تشخیصی و حمایتی در سراسر کشور به طور یکسان برای این بیماران در دسترس نیست، اذعان داشت: دولت تدبیر و امید خدمات بسیاری را در مورد بستری بیماران خاص انجام داد.

وی افزود: مهم‌ترین بسته‌ای که قرار بود تهیه شود بسته بیماران صعب‌العلاج بود که این خدمات تنها برای بیماران بستری انجام شد و هنوز شامل حال بیماران سرپایی نشد.

جان‌بابایی از تبدیل مرکز تحقیقات علوم پزشکی مازندران به پژوهشکده خبر داد و افزود: با تبدیل مرکز باید ابعاد ناشناخته بیماران تالاسمی به ویژه تغییرات ژنتیکی و انواع بیماری‌هایی را که در چهره و نوع درمان تالاسمی تاثیرگذار است بررسی و شناخته شود.

لینک مطلب: http://www.salamaneh.com/page.php?news_id=17799